Бошқарма фаолиятига оид ҳисобот (2025 йил)
2025 йилни 9 ойи давомида амалга оширилган ишлар юзасидан
Тошкент шаҳрида аҳолини транспорт хизматига бўлган эҳтиёжини қондириш, қулайликлар яратиш мақсадида, ҳозирги кунда Тошкент шаҳар транспорт бош бошқармаси томонидан бир қатор ишлар амалга оширилмоқда. Жумладан:
Транспорт ташувларини мувофиқлаштириш бўйича:
2025 йилнинг 9 ойи давомида транспорт ташувларини мувофиқлаштириш бўйича 137М-сонли йўналишли такси йўналиши 8 та жадвал асосида қайта тикланган ва 25М-сонли йўналишли такси йўналишини ҳаракат жадваллари сони 5 тадан 2 тага кўпайтириб 7 тага етказилган, фаолияти тўхтаб қолган 167М-сонли “Юнусобод мавзеси
12-даҳа – Чорсу савдо маркази” йўналишли такси йўналиши ҳаракат жадваллари сони 7 тадан 3 тага камайтирилиб, 4 та ҳаракат жадвали билан фаолияти қайта тикланди;
Тендер савдоларини ўтказилиши бўйича:
Бугунги кунда Тошкент шаҳрида жами тасарруф этилаётган 206 та йўналишлар мавжуд бўлиб, шундан 165 та автобус йўналишлари ҳамда 40 та йўналишли такси йўналишларида мулкчиликнинг турли шаклларидаги тадбиркорлик субъектлари хизмат кўрсатади.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Махкамасининг 2021 йил
6 декабрдаги “Автомобиль транспортида йўловчи ташиш йўналишлари бўйича очиқ тендерларни электрон тарзда ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 738–сонли қарори ижросини таъминлаш мақсадида, Тошкент шаҳрида йўловчилар ташиш йўналишлари бўйича 14 маротаба электрон тарзда очиқ тендерлар ўтказилган.
Ўтказилган очиқ тендерларда 8 та автобус  ва 42 та йўналишли такси йўналишлари очиқ тендерга жойлаштирилган ва талабгорлардан келиб тушган тендер таклифлари юзасидан тендер ғолиблари аниқланиб, йўналишли такси йўналишлари бўйича 17 та оммавий оферта шартномалари тузилган.
Автомобиль транспортида йўловчи ташувларини лицензиялаш юзасидан:
Юридик ва жисмоний шахсларга ўз фаолиятларини қонуний олиб боришларини ташкил этиш ҳамда тижорат асосида автотранспорт воситаларидан фойдаланишда лицензия варақаларини олиниши юзасидан қуйидаги ишлар амалга оширилган.
Бош бошқарма томонидан 2025 йилнинг январь-сентябрь ойларида жами 22 853 та лицензия ва 49 722 та лицензия варақалари берилган бўлиб, жами 20 млрд. 679 млн. 468 минг сўмлик давлат божи ундирилган.
Ҳозирги кунда, Тошкент шаҳрида лицензия олиб фаолият кўрсатаётган корхоналар сони 187 та, ўзини-ўзи банд қилганлар сони 73729 тани ташкил этиб, жами автотранспорт воситаларига  лицензия варақаси олганлар сони 65 078 тани ташкил этади.
Транспорт ва инфратузилмасини ривожлантириш бўйича:
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 2 февралдаги “Тошкент шаҳар жамоат транспорти тизимини янада ривожлантиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ-111-сонли қарорига асосан, 2025 йилни 9 ойи мобайнида:
Шунингдек, жорий йилнинг март-апрел ойларида Тошкент шаҳар ҳокимлиги, “Транспорт илмий тадқиқот маркази” МЧЖ, Тошкент шаҳар транспорт бош бошқармаси ҳамда “Тошкент шаҳар йўловчи ташишни мониторинг ва назорат қилиш” ДМ билан биргаликда, Тошкент шаҳридаги автобус оралиқ бекатларида хатлов ўтказилган.
Ўтказилган хатлов натижаларига кўра Тошкент шаҳрида жами 2685 та автобус оралиқ бекатлари мавжудлиги аниқланиб, ушбу бекатлардаги аниқланган камчиликлар юзасидан тегишли ташкилотларга, аниқланган камчиликларни бартараф этиш юзасидан хатлар юборилган.
Аҳоли ўртасида соғлом турмуш-тарзини тарғиб этиш мақсадида, шаҳар марказий кўчалари ва аҳоли яшаш мавзелари атрофида 1 233,5 км. узунликдаги велосипед ва пиёдалар йўлаклари ташкил этилган.
Келиб тушаётган кўп сонли фуқаролар мурожаатларига асосан, Тошкент шаҳрининг 105 та манзилида ИИББ ЙХҲБ ва Транспорт бош бошқармаси билан биргаликда янги бекат манзиллари ташкил қилинган.
Шунингдек, маҳаллаларда келиб тушаётган мурожаатларга асосан, Тошкент шаҳар худудида жойлашган Миллий боғ, Мураббийлар, Янги ҳаёт, Илғор, Бешқўрғон ва Сергели йўли кўчаларида йўловчиларга қулайлик яратиш мақсадида автобус оралиқ бекатларида ўрганиш ишлари олиб борилган ва йўловчиларга ноқулайликлар туғдираётган бекатларнинг  манзиллари бошқа қулайроқ манзилга кўчирилган.
Транспорт воситаларининг ҳаракат хавфсизлигига таъсир кўрсатаётган, чорраҳа яқинида мавжуд бўлган 30 та автобус бекатларини чорраҳадан камида 20 метр масофага кўчириш бўйича таклифлар ишлаб чиқилган.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2024 йил 31 октябрдаги “Тошкент шаҳрида жамоат транспортида автоматлаштирилган тўлов тизимлари имкониятларини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 726-сонли қарорида Тошкент шаҳри йўналишларидаги барча автобуслар салонида йўлкира ҳақини нақд пулда олиш амалиётидан воз кечиш ҳамда автобус бекатларини электрон чипта сотишнинг ўзига-ўзи хизмат кўрсатувчи автоматлаштирилган инфокиосклар билан жиҳозлаш белгиланган.
Мазкур қарор ижросини таъминлаш мақсадида, автобусларни “QR reader” стационар валидаторлари билан 1671 та автобусларга “QR reader” қурилмалари ўрнатилган.
Шунингдек, Тошкент шаҳар транспорт бош бошқармаси томонидан шаҳарда мавжуд автобус бекатлар инвентаризация қилиб чиқилди.
Инвентаризация натижаларига кўра 1321 та бекатга инфокиоск ўрнатиш режалаштирилиб, бугунги кунда ушбу бекатларнинг барчаси инфокиосклар билан жихозланган.
Шунингдек, бекатларга ҳамда бектлар атрофига (300 метр радиусда) жами 5060 та (“Paynet” – 4410 та, “Oson” – 250 та, “multipay” – 400 та) инфокиосклар ўрнатилган.
Тошкент шаҳридаги тирбандликларни, марказий кўчаларда транспорт оқимини камайтириш, жамоат транспортининг ўртача ҳаракатланиш тезлигини ошириш, автомобилларнинг йўл бўйида бетартиб тўхташини тартибга солиш, аҳолининг жамоат транспортидан фойдаланишини рағбатлантириш мақсадида Тошкент шаҳрининг 10 та (А.Темур, Истиқлол, Истиқбол, Миробод, Глинка, Братислава, Шахрисабз, Ўзбекистон овози, Х.Олимжон ва С.Азимов) кўчаларидa автомобиллар учун йўл бўйи пуллик тўхташ жойлари ташкил қилинган.
Транспорт тизимини рақамлаштириш:
2025 йилнинг 9 ойи давомида Транспорт тизимини рақамлаштириш шўъбаси томонидан Ўзбекистон Республикаси Президентининг
16.02.2023 йилдаги “Жамоат транспорти тизимини ислоҳ қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-59-сон ва 2024 йил 25 мартдаги “Жамоат транспортини молиялаштириш тизимини такомиллаштириш бўйича қўшимча чоратадбирлар тўғрисида”ги ПҚ-139-сон Қарорлари ижросини таъминлаш ҳамда брутто-шартнома тизимига ўтган ташувчилар томонидан йўналиш кўрсаткичлари бажарилишини мониторинг қилувчи ва баҳоловчи дастурни жорий этиш мақсадида,  IVMS интеллектуал транспорт тизимига  юкланган автошоҳбекат ва оралиқ бекатлар асосида тасдиқланган йўналиш чизмаларига мувофиқ Тошкент шаҳрининг жами 165 та автобус йўналишлари шакллантирилган.
Жамоат транспорти жозибадорлигини ошириш ва имконияти чекланган (кўзи ожиз) йўловчиларга қўшимча қулайликлар яратиш мақсадида, дастурда сунъий интеллект ёрдамида бекатларни овозли файллари ёзилган ва автобус салонларида бекатларни овозли хабардор қилинишини таъминланган.
Тошкент шаҳри ва атрофида жойлашган автошохбекат ва оралиқ бекатларининг ўрганиш натижалари асосида ҳамда тасдиқланган йўналишлар ҳаракатланиш чизмалари ва жадвалларига, оралиқ ва сўнги бекатлари жойлашувига (йўл инфратузилмасида реконструксия ишлари амалга оширилиб, бекатлар кўчирилганда) киритилган ўзгартиришлар асосида IVMS интеллектуал транспорт тизимида тегишли ўзгартиришлар киритилди.