2025 yilni 9 oyi davomida amalga oshirilgan ishlar yuzasidan
Toshkent shahrida aholini transport xizmatiga bo‘lgan ehtiyojini qondirish, qulayliklar yaratish maqsadida, hozirgi kunda Toshkent shahar transport bosh boshqarmasi tomonidan bir qator ishlar amalga oshirilmoqda. Jumladan:
Transport tashuvlarini muvofiqlashtirish bo‘yicha:
2025 yilning 9 oyi davomida transport tashuvlarini muvofiqlashtirish bo‘yicha 137M-sonli yo‘nalishli taksi yo‘nalishi 8 ta jadval asosida qayta tiklangan va 25M-sonli yo‘nalishli taksi yo‘nalishini harakat jadvallari soni 5 tadan 2 taga ko‘paytirib 7 taga yetkazilgan, faoliyati to‘xtab qolgan 167M-sonli “Yunusobod mavzesi
12-daha – Chorsu savdo markazi” yo‘nalishli taksi yo‘nalishi harakat jadvallari soni 7 tadan 3 taga kamaytirilib, 4 ta harakat jadvali bilan faoliyati qayta tiklandi;
- avtobus yo‘nalishlarini harakat jadvallarini hisoblash bo‘yicha yangi modul orqali Toshkent shahridagi mavjud 165 ta avtobus yo‘nalishlari pasportini infratuzilma va yo‘lovchi oqimi o‘zgarishi hamda aholi murojaatlaridan kelib chiqqan holda o‘zgartirilgan;
- “O‘zbekiston mehmonxonasi bekati – Yangi Toshkent bekati” yangi avtobus yo‘nalishi hujjatlari ishlab chiqilgan;
- jami 21 ta, yaʼni 9T, 12, 17, 19, 34, 42, 43, 52, 66, 73, 104, 106, 109, 115, 126, 128, 130, 137, 169, 184, 190, 58 va 148-sonli avtobus yo‘nalishlari hujjatlariga tegishli o‘zgartirishlar kiritilgan;
- Toshkent shahar yer usti metrosida bosqichma-bosqich taʼmirlash-profilaktika ishlari amalga oshirilishi munosabati bilan 2025 yil 8 iyundan boshlab 1M-sonli vaqtinchalik metrobus yo‘nalishi tashkil etildi. 104M-sonli “To‘labiy shirkat xo‘jaligi - Chorsu savdo markazi” yo‘nalishli taksi yo‘nalishi faoliyati 5 jadval asosida tiklandi va 13T, 15, 28, 55, 61, 142, 190, 97, 157, 138, 13T, 1, 14 va 30-sonli avtobus yo‘nalishlari qatnov yo‘li o‘zgartirildi, M.Ulug‘bek tumani, Yangi O‘zbekiston ko‘chasi va Olmazor tumani, Qorasaroy ko‘chasidagi yo‘l taʼmirlash ishlari yakunlanib, qatnov yo‘lida avtotransport harakati uchun cheklovlar olib tashlanganligi sababli 190, 42, 43 va 109-sonli avtobus yo‘nalishlari harakati eski yo‘li bo‘ylab tashkil etildi. 99, 121, 146 va 177-sonli avtobus yo‘nalishining ish tartibi o‘zgartirildi.
- Yangi 2M-sonli “Yangiobod mavzesi - Do‘stlik metrosi” yo‘nalishli taksi yo‘nalishi 4 ta harakat jadvallari bilan tashkil etildi.
- 2025 yilni 1 oktyabr kuniga qadar 528 nafar fuqarolar shaxsan Toshkent shahar transport bosh boshqarmagsiga kelib imtiyozli karta olish bo‘yicha murojaat qilishgan hamda ularga shahar yo‘lovchilar transportida (yo‘nalishli va yunalishsiz taksidan tashqari) ayrim toifadagi fuqarolarga bepul yurish huquqini beruvchi imtiyozli transport kartalari Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali rasmiylashtirib berilgan.
Tender savdolarini o‘tkazilishi bo‘yicha:
Bugungi kunda Toshkent shahrida jami tasarruf etilayotgan 206 ta yo‘nalishlar mavjud bo‘lib, shundan 165 ta avtobus yo‘nalishlari hamda 40 ta yo‘nalishli taksi yo‘nalishlarida mulkchilikning turli shakllaridagi tadbirkorlik subyektlari xizmat ko‘rsatadi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Maxkamasining 2021 yil
6 dekabrdagi “Avtomobil transportida yo‘lovchi tashish yo‘nalishlari bo‘yicha ochiq tenderlarni elektron tarzda tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 738–sonli qarori ijrosini taʼminlash maqsadida, Toshkent shahrida yo‘lovchilar tashish yo‘nalishlari bo‘yicha 14 marotaba elektron tarzda ochiq tenderlar o‘tkazilgan.
O‘tkazilgan ochiq tenderlarda 8 ta avtobus va 42 ta yo‘nalishli taksi yo‘nalishlari ochiq tenderga joylashtirilgan va talabgorlardan kelib tushgan tender takliflari yuzasidan tender g‘oliblari aniqlanib, yo‘nalishli taksi yo‘nalishlari bo‘yicha 17 ta ommaviy oferta shartnomalari tuzilgan.
Avtomobil transportida yo‘lovchi tashuvlarini litsenziyalash yuzasidan:
Yuridik va jismoniy shaxslarga o‘z faoliyatlarini qonuniy olib borishlarini tashkil etish hamda tijorat asosida avtotransport vositalaridan foydalanishda litsenziya varaqalarini olinishi yuzasidan quyidagi ishlar amalga oshirilgan.
Bosh boshqarma tomonidan 2025 yilning yanvar-sentyabr oylarida jami 22 853 ta litsenziya va 49 722 ta litsenziya varaqalari berilgan bo‘lib, jami 20 mlrd. 679 mln. 468 ming so‘mlik davlat boji undirilgan.
Hozirgi kunda, Toshkent shahrida litsenziya olib faoliyat ko‘rsatayotgan korxonalar soni 187 ta, o‘zini-o‘zi band qilganlar soni 73729 tani tashkil etib, jami avtotransport vositalariga litsenziya varaqasi olganlar soni 65 078 tani tashkil etadi.
Transport va infratuzilmasini rivojlantirish bo‘yicha:
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 2 fevraldagi “Toshkent shahar jamoat transporti tizimini yana-da rivojlantirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-111-sonli qaroriga asosan, 2025 yilni 9 oyi mobaynida:
- yer usti jamoat transporti va metropoliten yo‘nalishlari kesishuvchi, viloyatlardan keladigan transportlar va shahar markazi bilan bog‘lovchi, aholi zich joylashgan yashash massivlari va aholi gavjum nuqtalarda, yani Chorsu transport o‘tish bog‘lamasi rekonstruksiya kilingan;
- jamoat transportining jozibadorligini oshirish va avtobuslarning muntazam, bir maromda hamda erkin va xavfsiz harakatini tashkil etish maqsadida, poytaxtning 35 ta ko‘chalarida (“Yuzrabod”, «Yangi Yunusobod», “A.Temur”, “Bobur”, “A.Navoiy”, “Rixsiliy”, “Bektemir”, “M.Ulug‘bek”, “Furqat”, “KHAY”, “Feruza”, “Farxod”, “Farg‘ona yo‘li”, «Samarqand darvoza», “Istiqbol”, “Beruniy”, «Yangi sergeli», “Nukus” “Qoratosh“, “Ko‘kcha darvoza”, “Muqumiy”, “Lutfiy”, “Cho‘ponota”, “Yangishahar”, “Qora-Qamish-2”, “Shota Rustaveli”, “Qatortol 2”, “Zulfiyaxonim”, “Labzak”, “Qamarniso”, “Zargarlik”, “Talabalar”, “Gulsaroy”, “Farobiy” va Beshqayrag‘och) ko‘chalarida umumiy uzunligi 87,46 km. masofadagi alohida ajratilgan “A” yo‘laklari tashkil etilgan.
Shuningdek, joriy yilning mart-aprel oylarida Toshkent shahar hokimligi, “Transport ilmiy tadqiqot markazi” MCHJ, Toshkent shahar transport bosh boshqarmasi hamda “Toshkent shahar yo‘lovchi tashishni monitoring va nazorat qilish” DM bilan birgalikda, Toshkent shahridagi avtobus oraliq bekatlarida xatlov o‘tkazilgan.
O‘tkazilgan xatlov natijalariga ko‘ra Toshkent shahrida jami 2685 ta avtobus oraliq bekatlari mavjudligi aniqlanib, ushbu bekatlardagi aniqlangan kamchiliklar yuzasidan tegishli tashkilotlarga, aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan xatlar yuborilgan.
Aholi o‘rtasida sog‘lom turmush-tarzini targ‘ib etish maqsadida, shahar markaziy ko‘chalari va aholi yashash mavzelari atrofida
1 233,5 km. uzunlikdagi velosiped va piyodalar yo‘laklari tashkil etilgan.
Kelib tushayotgan ko‘p sonli fuqarolar murojaatlariga asosan, Toshkent shahrining 105 ta manzilida IIBB YXHB va Transport bosh boshqarmasi bilan birgalikda yangi bekat manzillari tashkil qilingan.
Shuningdek, mahallalarda kelib tushayotgan murojaatlarga asosan, Toshkent shahar xududida joylashgan Milliy bog‘, Murabbiylar, Yangi hayot, Ilg‘or, Beshqo‘rg‘on va Sergeli yo‘li ko‘chalarida yo‘lovchilarga qulaylik yaratish maqsadida avtobus oraliq bekatlarida o‘rganish ishlari olib borilgan va yo‘lovchilarga noqulayliklar tug‘dirayotgan bekatlarning manzillari boshqa qulayroq manzilga ko‘chirilgan.
Transport vositalarining harakat xavfsizligiga taʼsir ko‘rsatayotgan, chorraha yaqinida mavjud bo‘lgan 30 ta avtobus bekatlarini chorrahadan kamida 20 metr masofaga ko‘chirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2024 yil
31 oktyabrdagi “Toshkent shahrida jamoat transportida avtomatlashtirilgan to‘lov tizimlari imkoniyatlarini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 726-sonli qarorida Toshkent shahri yo‘nalishlaridagi barcha avtobuslar salonida yo‘lkira haqini naqd pulda olish amaliyotidan voz kechish hamda avtobus bekatlarini elektron chipta sotishning o‘ziga-o‘zi xizmat ko‘rsatuvchi avtomatlashtirilgan infokiosklar bilan jihozlash belgilangan.